Za komunistov sme ideologicky verili, že trhový mechanizmus neexistuje, inflácia je plodom nenažratého kapitalizmu a nezamestnanosť výsledkom vykorisťovania pracujúcej triedy. Vyše 40 rokov sme budovali beztriednu spoločnosť s dostatkom všetkého potrebného k životu. Vyše 40 rokov sme tvorili spravodlivého komunistu, ktorý je schopný „nabonzovať“ aj svojho otca či matku za to, že neodviedli nariadený kontingent družstvu alebo zamlčali, že doma chovajú jednu hus alebo kačicu navyše.

Ako to v praxi fungovalo? Ceny tovarov boli stabilné, zvyšovali sa len skokovo a boli správne ideologicky zdôvodnené. Nezamestnanosť síce nebola, no nečinnosť bola na každom rohu. Nikto nevykorisťoval nikoho, len každý vykorisťoval štát. Napriek tomu, že pravidlo „kto nekradne, okráda svoju rodinu“, zľudovelo ako pozdrav „česť práci“, nikomu nič nechýbalo. A napriek tomu, že nikomu nič nechýbalo, nikde pomaly ničoho nebolo. Trhový mechanizmus síce neplatil pri vstupe do obchodov, no naplno sa prejavoval pri vstupe do skladov. To, že predavač v obchode povedal „nemáme“, znamenalo, že skladník pri zadnom vstupe čaká na trhovú ponuku.

Absurdnosť paradoxov budovania „beztriednej a spravodlivej spoločnosti“ bola tak závažná, že bez správneho ideologického vybavenia nemohol nikto robiť nič zodpovednejšie než koordinátora zametačov chodníkov alebo vedúceho výkopových prác.

Výsledkom týchto organizovaných klamstiev bol kolaps režimu, ktorý dovolil povýšiť zvrátenú ideológiu nad zdravý rozum vo všetkých oblastiach života.

V tomto roku budeme oslavovať 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov od vzniku jednej z hymien revolúcie do kapely Tublatanka „Pravda víťazí“. Naozaj sa textár Martin Sarvaš v revolúcii nemýlil?

Ak opomenieme ideologické reči o pandémii a očkovaní, aj dnes dokážeme hlásať, že usporiť na energiách sa dá vymontovaním žiaroviek, embargo na dovoz zemného plynu z Ruskej federácie by znamenalo 1,4 %-ný pokles HDP, alebo že domácnosti na Slovensku dostali na zmiernenie dôsledkov súčasného extrémneho zdražovania prakticky všetkých tovarov a služieb už viac ako 10 mld. EUR. Aj dnes dokáže vrcholový politik vystúpiť s vyhlásením, že zabezpečil na Slovensku sociálny zmier v čase, kedy Jednota dôchodcov a odbory avizujú generálny štrajk.

V čom sme teda „iní ako oni“?

Ilustračné foto: Pixabay